Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

„PALINOCKA ŻUŁAWSKA” na Przystani Żeglarskiej w Błotniku

W dniu 24 czerwca 2017 r. na Przystani Żeglarskiej w Błotniku odbyła się impreza pn: „PALINOCKA ŻUŁAWSKA” zorganizowana przez Gminę Cedry Wielkie i ŻOKiS. Wydarzenie to zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej za pośrednictwem LGD „Trzy Krajobrazy” operacji pn. ORGANIZACJA IMPREZY MARKOWEJ BAZUJĄCEJ NA LOKALNYCH PRODUKTACH ZWIĄZANYCH ZE SPECYFIKĄ OBSZARU PN. „PALINOCKA ŻUŁAWSKA” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020.

W tradycji ludowej Noc Świętojańska jest świętem wody i ognia, słońca i księżyca i w takiej konwencji była przygotowana impreza stanowiąca wizytówkę podejmowanych przez Gminę działań w zakresie promocji kultury i sportu. Imprezę zapoczątkowała Msza Święta na wodzie, odprawiona przez księdza proboszcza dr Czesława Sołtys z kościoła filialnego pw. Ducha Świętego w Cedrach Małych. Następnie głównym pomostem, na główne miejsce imprezy przeszła parada kolorowych postaci tj.: czarownic, rusałek i nimf wodnych, w które wcieliły się przedszkolaki i uczniowie z placówek oświatowych Gminy Cedry Wielkie, Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw z terenu Gminy Cedry Wielkie, a także mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Pan Janusz Goliński Wójt Gminy oraz Pani Bożena Daszewska Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie.

Na początku imprezy odbyły się liczne występy artystyczne KGW, dzieci i młodzieży z terenu Gminy Cedry Wielkie oraz koncert lokalnego zespołu rockowego MIDNIGHT. Ponadto w dwóch odsłonach wystąpił chór MUNDUS CANTAT, zespół młodzieżowy OVERTIME oraz zespół ReqQuest – Magdy Kozłowskiej. Późnym wieczorem rozpoczął się najbardziej wyczekiwany koncert zespołu DeMono, a po nim zabawa taneczna z zespołem RELAX, który grał dla roztańczonej publiczności do białego rana.

Ponadto w programie organizator zapewnił konkursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym: pokaz mody, zawody kajakowe z przymrużeniem oka dla przebranych Pań z KGW i sołectw z terenu Gminy, warsztaty wyplatania wianków, konkurs plastyczny pt. ”Wianki, wianuszki, wianeczki”, konkurs zielarski. Duże zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziło przedstawianie teatralne pt. „Podwórko Dyzia Piórko”.

Uczestnicy wszystkich konkurencji i konkursów zostali nagrodzeni wyjątkowymi i cennymi upominkami, których fundatorem był Pan Janusz Goliński – Wójt Gminy Cedry Wielkie. Wydarzenie obfitowało również w atrakcje dla dzieci – zabawy, konkursy, darmowe wesołe miasteczko i stoiska wystawiennicze Kół Gospodyń Wiejskich, oraz partnerów Gminy Cedry Wielkie, na których nie zabrakło specjałów tradycyjnej kuchni.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, co potwierdziła frekwencja uczestników, natomiast dla organizatorów to dowód na koniecznwpisość ania jej na stałe w kalendarz, jako cyklicznej imprezy na Przystani Żeglarskiej w Błotniku.

Do zobaczenia za rok.