Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Bezpieczna droga – stymulowanie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z terenu gminy.

DSC_0119Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu z Gminy Cedry Wielkie w ramach złożonej oferty na REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO dla zadania OŚWIATA I WYCHOWANIE, Stowarzyszenie Klub Sportowy Orlika Cedry Wielkie przy współpracy z Żuławskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich rozpoczął realizację projektu pn. „Bezpieczna droga – stymulowanie rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym z terenu Gminy Cedry Wielkie” w formie zajęć pozalekcyjnych. W ramach projektu od 04.05.2016 r. odbywa się cykl zajęć z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym ze szkół z terenu gminy Cedry Wielkie. Zajęcia te obejmują zagadnienia teoretyczne i praktyczne, a prowadzone są w salach ŻOKiS i na Miasteczku Ruchu Drogowego w Cedrach Wielkich. W cyklu zajęć teoretycznych odbywają się dodatkowo  pogadanki z Policją, Strażą Pożarną i Służbą Zdrowia.

Projekt rozpoczął się spotkaniem z przedstawicielami Wydziału Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim. Podczas pogadanki policjanci przypominali o bezpieczeństwie na drodze, a dzieci zadawały pytania o pracę policji. Odbyły się również zajęcia na Miasteczku Ruchu Drogowego, gdzie uczniowie ćwiczyli umiejętności praktyczne oraz prawidłowe poruszanie się na jezdni. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników mógł wsiąść do radiowozu i poczuć się jak prawdziwy policjant. Dzieci otrzymały również książeczki z zadaniami o ruchu drogowym zakupione w ramach projektu.

Dodatkowo w celu uatrakcyjnienia zajęć zostały zakupione niezbędne pomoce dydaktyczne, w tym gry edukacyjne, układanki przedstawiające znaki drogowe, pojazdy samochodowe, , przybory i materiały plastyczne oraz autojeździki, mające na celu naukę poprzez doświadczanie. Zakupione autojeździki stanowią narzędzie, na podstawie którego dzieci w sposób „namacalny” doświadczać będą przepisów drogowych. Jednak zanim będą mogły poczuć przygodę na torze drogowym najpierw muszą zapoznać się z zasadami prawidłowego poruszania. Kolejne zajęcia zaplanowane na maja przewidują spotkanie ze Strażą Pożarną i kolejne zajęcia na MRD.

Każdy będzie miał możliwość nauczyć się pokonywać całą trasę MRD wyposażonego w profesjonalną infrastrukturę drogową, co jest najlepszym sposobem poznania przepisów drogowych.

Podsumowaniem projektu będzie Organizacja dnia bezpieczeństwa w formie festynu. W ramach imprezy zaplanowano organizację zajęć z udziałem dzieci, rodziców, rodzin i mieszkańców Gminy Cedry Wielkie na MRD, gdzie uczestnicy projektu będą mogli pochwalić się nabytymi nowymi umiejętnościami i wiedzą. Dodatkowo w tym dniu zorganizowane zostaną „wyścigi” na autojeździkach dla najmłodszych z uwzględnianiem przepisów ruchu drogowego.

Wartość wsparcia finansowego z Gminy Cedry Wielkie: to kwota 5 000,00 zł. Termin realizacji zadania od 1 kwietnia 2016 r. do 30 czerwca 2016 r.