Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

BICIE REKORDU GUINESSA RAZEM Z WOŚP.

dsc_0049

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy postanowiła kilka lat temu z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca zorganizować bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą ilość osób. I tak od tego czasu każdego roku organizowane jest bicie rekordu. Akcja odbywa się  w okolicach 16 października, kiedy przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Akcja skierowana jest do dzieci w wieku 2,5 – 10 lat. Program ma na celu naukę najmłodszych zachowania w sytuacjach niebezpiecznych, numerów alarmowych do poszczególnych służb oraz co najważniejsze jak zachować się gdy ktoś potrzebuje pomocy. Rok temu wzięło w niej udział ponad 92 tys. osób.

Tegoroczną Edycje zorganizowano również w Gminie Cedry Wielkie z inicjatywy Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Cedrach Wielkich. 17 października 2016 r. między godziną 12.00 – 12.30 w sali ŻOKIS odbyła się akcja, w której uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich. Bicie rekordu rozpoczęło się tak jak w całej Polsce – w południe.

Po zakończonej akcji strażacy pokazali uczestnikom spotkania sprzęt ratowniczy, będący na wyposażeniu OSP oraz zaprezentowali czynności podejmowane w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego (tym razem był to ochotnik).

Jak podają organizatorzy, każdego roku w Europie dochodzi do około 400 tys. przypadków nagłego zatrzymania akcji serca. Szanse na przeżycie zwiększa szybko i prawidłowo wykonana resuscytacja. Karetka dociera na miejsce zdarzenia najszybciej w ciągu kilku minut, dlatego ważne jest, żeby w pierwszej chwili, choremu pomogli świadkowie.

Gratulujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Cedrach Wielkich podjęcia inicjatywy!