Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Dożynki Gminne 2018

Tegoroczne Święto Plonów odbyło się 8 września 2018 r. przy Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Cedrach Wielkich. Jest to już tradycyjne ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich koncelebrowaną przez Ks. Dziekana Janusza Mathea, Ks. Proboszcza Leszka Laskowskiego, Ks. Czesława Sołtys i Ks. kanonika Zbigniewa Kerlin. Podczas ceremonii poświęcone zostały wieńce dożynkowe i chleb. Po zakończonym nabożeństwie, dożynkowy korowód prowadzony przez orkiestrę promenadową i sztandary OSP udał się na główne miejsce świętowania, gdzie starostowie tegorocznych dożynek Państwo Alicja i Adam Sala z Kiezmarka przekazali Wójtowi Gminy Panu Januszowi Golińskiemu chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów zbóż z prośbą o sprawiedliwy podział tak, aby nikomu go nie zabrakło.

Pan Janusz Goliński podziękował za przekazany dar chleba a następnie powitał przybyłych na uroczystość gości oraz zgromadzonych mieszkańców, podkreślając wagę organizacji święta plonów przez lokalny samorząd gminny. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Pani Małgorzata Chmiel – Poseł na Sejm RP, członek Komisji Infrastruktury Sejmu RP, Pan Stefan Skonieczny – Starosta Gdański, Radni Powiatu Gdańskiego – Pan Bogdan Dombrowski i Pan Ireneusz Lech, wójtowie samorządów gminnych z terenu Powiatu Gdańskiego – Pani Barbara Kamińska – Wójt Gminy Suchy Dąb, Pani Hanna Brejwo – Wójt Gminy Pszczółki, Pan Marek Zimakowski – Wójt Gminy Przywidz, Pan Radosław Pietrzak – Komendant Powiatowy Policji w Pruszczu Gdańskim, Pan Roman Grzyb – Przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania „Trzy Krajobrazy”, księża, dyrektorzy szkół z terenu gminy, a także radni i sołtysi Gminy Cedry Wielkie. Po uroczystym otwarciu wydarzenia Pan Ireneusz Lech odczytał list Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do rolników z okazji dożynek. Jednym z ważniejszych punktów obchodów dożynkowych było wręczenie przez Wójta Gminy Pana Janusza Golińskiego oraz Przewodniczącą Rady Gminy Panią Bożeną Daszewską wyróżnień w ramach konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2018”, którego główną ideą jest ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego pomorskich wsi.

W związku z zakończeniem przez gminę Cedry Wielkie w roku szkolnym 2017/2018 zajęć dodatkowych w ramach projektu pn. „Lepszy Start Młodego Żuławiaka” współfinansowanego ze środków unijnych, uhonorowano blisko 60 uczniów specjalnymi nagrodami – tabletami, ufundowanymi przez Pan Janusza Golińskiego, za szczególną aktywność i udział w dodatkowych zajęciach. Dyplomy i tablety uczniom wraz z gratulacjami przekazali: Pan Stefan Skonieczny, Pan Janusz Goliński oraz Pani Bożena Daszewska.

Sołectwa Cedry Małe, Giemlice, Kiezmark, Trutnowy, Wocławy, Długie Pole, Trzcinisko i Koszwały rywalizowały o statuetkę „złotego”, „srebrnego” i „brązowego kłosa” w 4 konkurencjach turniejowych: pokaz mody „Strój biało-czerwony”, konkursy rękodzielnicze: „Żuławska parasolka” i „Krajobraz Żuław” oraz w konkurencji sprawnościowej. Sołectwa za udział w turnieju otrzymały nagrody pieniężne, liczne nagrody rzeczowe, a także tegoroczny zwycięzca turnieju otrzymał nagrodę rzeczową ufundowaną przez LGD „Trzy Krajobrazy”, którą wręczył Pan Roman Grzyb.

Podium turnieju prezentowało się następująco:

  • Złoty kłos – sołectwo Długie Pole
  • Srebrny kłos – sołectwo Trutnowy
  • Brązowy kłos – sołectwo Koszwały

Dodatkowo, poza turniejem, komisja konkursowa oceniła wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa: Cedry Wielkie, Cedry Małe, Giemlice, Kiezmark, Trutnowy, Wocławy, Długie Pole, Trzcinisko, Leszkowy, Koszwały, oraz Miłocin. Tegorocznym zwycięzcą na najpiękniejszy wieniec zostało sołectwo Wocławy, a nagrodę Grand Prix publiczności za wieniec otrzymało sołectwo Koszwały.

Podczas tegorocznego Święta Plonów nie zabrakło atrakcji oraz konkursów dla mieszkańców, sołtysów i najmłodszych uczestników wydarzenia. Mieszkańcy chętnie brali udział w przygotowanych konkursach, w których mogli zdobyć atrakcyjne nagrody rzeczowe a najmłodsi bawili się na koncercie wokalno – interaktywnym przygotowanym przez formację LUK ART, poza tym już tradycyjnie zorganizowano dla nich wesołe miasteczko, a także przejażdżki konne.

W tym roku zaakcentowano 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, co widoczne było m. in. w specjalnie przygotowanych na tę okazję utworach niepodległościowych. W bloku imprez artystycznych na scenie prezentowały swoje umiejętności dzieci i młodzież z gminnych szkół oraz z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Muzycznego „Kuźnia Talentów’’. Kolejne występy to koncert coverowy, składający się z największych polskich i światowych przebojów oraz koncert lokalnego zespołu Midnight. Po godzinie 20.00 nadszedł czas na najbardziej oczekiwany moment imprezy – widowisko „One night with Elvis”, czyli największe przeboje Elvisa Presleya. Po ogromnej dawce pozytywnej energii płynącej z muzyki Rock’n’Rolla, mieszkańcy do późnych godzin nocnych bawili się przy muzyce Zespołu 2+2.

Przez cały dzień można było oglądać wystawy fotograficzne przygotowane przez ŻOKiS o tematyce nawiązującej do dawnych Żuław, a także inne związane z realizowanymi przez Ośrodek Kultury projektami. Uczestnicy dożynek mieli okazję do degustacji regionalnych potraw tradycyjnych serwowanych przez sołectwo Trutnowy oraz Trzcinisko, skorzystać z możliwości zakupu rękodzielnictwa wiklinowego, wziąć udział w warsztatach garncarskich, a także skorzystać z szerokiej oferty wystawienniczej podmiotów współpracujących z Gminą. Tradycyjnie już od wielu lat swoje stoisko z miodem żuławskim wystawił również Pan Andrzej Brzyszcz.

Wójt Gminy Janusz Goliński składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, którzy organizacyjnie bądź finansowo przyczynili się do uatrakcyjnienia programu tegorocznego Święta Plonów w Gminie Cedry Wielkie. Szczególne podziękowania skierowane są również do mieszkańców poszczególnych sołectw, którzy poświęcili czas na przygotowanie wieńców dożynkowych, konkurencji turniejowych i stoisk wystawienniczych.