Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Gmina Cedry Wielkie gości uczestników „Zlotu ZHP Gdańsk 2018”, największego wydarzenia Związku Harcerstwa Polskiego od 30 lat na Marinie w Błotniku.

W dniach 6-16 sierpnia tysiące harcerzy obozuje na Wyspie Sobieszewskiej, gdzie odbywa się zlot z okazji 100-lecia ZHP.  Podczas pobytu harcerze gościnnie przebywają na terenie Mariny w Błotniku skąd kajakami ruszają  w podróż po malowniczej Martwej Wiśle.

W imprezie bierze udział ok. 14 tys. harcerzy ze wszystkich województw naszego kraju. Najliczniej reprezentowana jest chorągiew – czyli jednostka terenowa o zasięgu zbliżonym do województwa – z Górnego Śląska, z której pochodzi ok. 2,2 tys. osób. Oprócz tego pojawiło się ok. 350 skautów z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, a nawet Nepalu.

Uczestnicy zlotu mieszkają w specjalnie wybudowanym w tym celu miasteczku namiotowym, które jest zlokalizowane na południe od ulicy Turystycznej. Jest ono podzielone na pola, tzw. stanice, które odpowiadają podziałowi harcerzy na województwa, z których pochodzą. Co ciekawe, mieszkańcy każdej ze stanic ustawili na swoim polu ozdoby, które symbolizują ich województwa.
Bez cienia przesady można stwierdzić, że harcerskie miasteczko jest w pełni samowystarczalne. Znajdują się tutaj m.in. punkty poboru wody, natryski, kuchnie, mobilny komisariat, szpital, jednostka straży pożarnej, a nawet… supermarkety, umieszczone w przestronnych namiotach. Pomiędzy polami z namiotami zostały poprowadzone szerokie aleje, które ułatwiają logistykę.

Wszystkim harcerzom życzymy miłego oraz słonecznego pobytu na terenie Naszej Gminy.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.