Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

GMINNE OBCHODY 99 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Podobnie jak w całym kraju, również w Gminie Cedry Wielkie odbyły się obchody związane z 99 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 r. po 123 latach niewoli, na gruzach państw zaborczych odrodziła się Rzeczpospolita. Z tej okazji w miniony piątek, w dniu 10 listopada 2017 r. o godz. 17.00 Mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich koncelebrowaną przez Ks. Proboszcza Leszka Laskowskiego, Ks. Dziekana Janusza Mathea i Ks. Zbigniewa Kerlin, z udziałem Wójta Gminy Cedry Wielkie Janusza Golińskiego, Przewodniczącej Rady Gminy Bożeny Daszewskiej, Radnych,  Sołtysów oraz mieszkańców.

Po zakończeniu uroczystości kościelnych uczestnicy przeszli pod miejscowy obelisk ofiar „Marszu Śmierci”, gdzie po odśpiewaniu Hymnu Polski uroczyście złożono wiązanki biało – czerwonych kwiatów i zapalono znicze w obecności sztandarów szkół i ochotniczych straży pożarnych. Dalsza część obchodów odbyła się w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu. Część patriotyczno – artystyczną zaprezentował zespół ZOYA. W aranżacjach zespołu pojawiły się pieśni patriotyczne z czasów I i II Wojny Światowej, a także utwory współczesne nawiązujące do Wolności. Dla wszystkich uczestników przygotowane zostały śpiewniki patriotyczne, dzięki którym mieszkańcy aktywnie włączyli się we wspólne śpiewanie.

Po części artystycznej rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pn. „WOLNOŚĆ! NIEPODLEGŁOŚĆ! ZJEDNOCZENIE!”, skierowany do wszystkich szkół z terenu Gminy Cedry Wielkie, a także prezentacja działalności Fundacji Niezłomni, której dokonał jej przedstawiciel i jednocześnie mieszkaniec Gminy Cedry Wielkie Pan Arkadiusz Ciszewski.

Na koniec uczestnicy obchodów zaproszeni zostali na słodki poczęstunek.

Wyniki konkursu plastycznego „WOLNOŚĆ! NIEPODLEGŁOŚĆ! ZJEDNOCZENIE!”