Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Gminne Święto Plonów

Bez tytułuTegoroczne Święto Plonów czyli Dożynki Gminne odbyły się 5 września 2015 r. w Cedrach Wielkich. Jest to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za pomyślne ukończenie żniw i prac polowych, uroczystość będąca hołdem i wyrazem szacunku dla rolniczego trudu w pozyskaniu plonów. Obchody rozpoczęły się przy kościele parafialnym w Cedrach Wielkich skąd dożynkowy korowód prowadzony przez orkiestrę promenadową oraz paradę konną udał się na główne miejsce obchodów przy Zespole Szkół w Cedrach Wielkich. Została tu odprawiona dziękczynna, polowa Msza Św. koncelebrowana przez Ks. Dziekana Janusza Mathea oraz księży, Ks. Prałata Franciszka Fecko, Ks. Kanonika Zbigniewa Kerlin, Ks. Dziekana Jana Świstowicza, Ks. dr Czesława Sołtys. Przed rozpoczęciem ceremonii nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe i chleb. Starostami tegorocznych dożynek byli Państwo Aldona i Eugeniusz Gąsiorowscy z miejscowości Leszkowy, którzy przekazali Wójtowi Gminy Panu Januszowi Golińskiemu chleb upieczony z tegorocznych zbiorów zbóż z prośbą o sprawiedliwy podział, tak aby nikomu go zabrakło.

Po zakończeniu koncelebry Wójt Gminy Janusz Goliński powitał w imieniu własnym oraz rolników przybyłych na uroczystość gości oraz zgromadzonych mieszkańców Gminy. W gminnych uroczystościach uczestniczyli m.in. Starosta Gdański Stefan Skonieczny, Przewodniczący Rady Powiatu Piotr Ołowski, Z-ca Komendanta Powiatowego PolicjiMarcin Piotrzkowski. Jednym z ważniejszych punktów obchodów dożynkowych było wręczenie przez Wiceministra Administracji i Cyfryzacji Bogdana Dombrowskiego oraz Wójta Gminy Janusza Golińskiego honorowych odznaczeń „Zasłużony dla Rolnictwa” nadanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyróżniającym się rolnikom z terenu gminy. Otrzymali je Zdzisław Koseda, Zygmunt Gozłowski, Ryszard Lelakowski, Andrzej Grabarczyk, Czesław Janus, Józef Gwizdała i Edward Woźniak. Za Zasługi Dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej medale otrzymali: Barbara Sergot-Golędzinowska – Prezes firmy Base Group, Tadeusz Włodarczyk – Majątek Ziemski Trutnowy, Enoch Witucki – firma AKTIV.  W trakcie uroczystości ogłoszone również zostały wyniki w ramach konkursów: „Piękna Wieś”. Za ogólny Wizerunek Wsi nagrodę otrzymało sołectwo Miłocin, a w kategorii zagroda rolnicza nagrodę otrzymali Państwo Halina i Bogdan Kamińscy ze Stanisławowa. Niewątpliwie miłą niespodzianką dla uczestników dożynek było wystąpienie Pana Łukasza Zaręby z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który odczytał list od Pani Ewy Kopacz – Prezesa Rady Ministrów, skierowany na ręce Pana Janusza Golińskiego – Wójta Gminy Cedry Wielkie, adresowany do rolników.

W bloku imprez artystycznych na scenie prezentowały swoje występy artystyczne dzieci i młodzież z gminnych szkół, oraz gościnnie wystąpiła uczennica z Pruszcza Gdańskiego i uczeń z Wocław. Sołtysi i dorośli zmagali się w konkurencji wicia wianka i malowania tatuaży, a dzieci korzystały z parku zabaw gdzie brały udział w zabawach konkursowych. W tym roku sołectwa Cedry Wielkie, Cedry Małe, Giemlice, Stanisławowo, Miłocin, Kiezmark, Trutnowy, Wocławy, Długie Pole walczyły o statuetkę ,,złotego, srebrnego i brązowego kłosa” w konkurencjach turniejowych na najpiękniejsze stoisko,portret sołtysa na wesoło, maskotka owocowo-warzywna oraz pokaz mody pn. ,,Wiejska Zagroda”. W konkurencjach turniejowych I miejsca zdobyły: za najpiękniejsze stoisko sołectwo Trutnowy, moda pn. wiejska zagroda sołectwo Kiezmark, portret sołtysa sołectwo Cedry Małe, za maskotkę warzywno-owocową sołectwo Miłocin. W ogólnej punktacji turniejowej I miejsce i statuetkę złotego kłosa otrzymało sołectwo Giemlice, II miejsce i statuetkę srebrnego kłosa sołectwo Trutnowy, oraz III miejsce i brązową statuetkę sołectwo Miłocin. Sołectwa za zdobycie miejsc turniejowych otrzymały nagrody pieniężne. Wzorem lat ubiegłych oceny wieńców dożynkowych dokonało jury składające się z sołtysów, w wyniku tego za najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zdobyło sołectwo Stanisławowo. W godzinach rannych w siedzibie firmy Roltop w Cedrach Małych odbyły się zabawy i konkursy dla dzieci oraz przeprowadzony został konkurs ,,Strong-men’’ jako równoległa impreza towarzysząca obchodom uroczystości dożynkowych. W zmaganiach sportowych I miejsce zdobyła drużyna z Cedrów Wielkich. Zostały wręczone również puchary za udział w teście sprawności fizycznej przygotowanym przez Klub Orlika w Cedrach Wielkich, podsumowującym zajęcia odbywające się na Orliku w czasie wakacji szkolnych.

W związku z odpowiedzią na zaproszenie Prezydenta RP Gmina Cedry Wielkie przyłączyła się do akcji Narodowego Czytania. W tym roku w ramach akcji publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich czytane były fragmenty ,,Lalki” Bolesława Prusa na stoisku Gminnej Biblioteki Publicznej. Zabawę taneczną umilał zespół „RETRO VOISCE”. Przez cały dzień można było oglądać wystawy fotograficzne przygotowane przez ŻOKIS tematyce nawiązującej do dawnych Żuław, a także inne nawiązujące do realizowanych projektów. Uczestnicy dożynek mieli okazję degustacji regionalnych potraw tradycyjnych serwowanych przez sołectwa. Wójt Gminy Janusz Goliński składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, którzy organizacyjnie, bądź finansowo przyczynili się do uatrakcyjnienia programu tegorocznego Święta Plonów w Gminie Cedry Wielkie. Szczególne podziękowania skierowane są również do mieszkańców poszczególnych sołectw, którzy poświęcili czas na przygotowanie wieńców dożynkowych i konkurencji turniejowych.