Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

GRZEGORZ KASDEPKE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W CEDRACH WIELKICH

6 kwietnia 2015 r. na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Cedrach Wielkich przybył długo oczekiwany gość – Grzegorz Kasdepke, autor książek dla dzieci i młodzieży, scenarzysta i współautor programów telewizyjnych, laureat wielu nagród i wyróżnień za twórczość literacką.

W ramach jego wizyty – odbyły się dwa spotkania autorskie: jedno w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, drugie zaś w Zespole Szkół w Cedrach Małych.

Po krótkiej prezentacji pisarza przez Panią Dorotę Nawrocką – dyrektor biblioteki, duzi i mali sympatycy literackiego pióra Pana Kasdepke przenieśli się w świat dziecięcej przestrzeni. Wraz z psotnymi bliźniakami z Saskiej Kępy, Kubą i Bubą, Kacprem i jego nieroztropnym tatą oraz detektywem Pozytywką, uczestnicy spotkania zmierzyli się z tajemniczymi zaułkami matematyki, savoir – vivru, frazeologii i niesamowitymi przygodami w codziennym życiu. Uczestnikom spotkania bardzo spodobało się stwierdzenie autora, że: „kiedy dzieci dostają małpiego rozumu, to panie dostają białej gorączki”.

W kolorowym świecie książek, gdzie dzieci zadają pytania o sprawy niezrozumiałe i trudne takie jak: równania matematyczne, uczucia lub „skąd się biorą dzieci” – to nie horror, lecz jak mawiał tytułowy Bodzio: „to proste (…) dzieci biorą się z miłości.”

Najważniejszym stwierdzeniem, wypływającym z twórczości Grzegorza Kasdepke są słowa: „że wszyscy dziećmi są”. Można tu przytoczyć Antoine’a  Exupery’ego z dedykacji do „Małego księcia” – piszę dorosłemu „dziecku, jakim był kiedyś. Wszyscy dorośli byli najpierw dziećmi.

Kiedy została zapowiedziana konferencja prasowa, dzieci w ilościach „hurtowych” zasypywały pisarza pytaniami. Odpowiadał wyczerpująco i humorystycznie na wszystkie wątpliwości młodych dziennikarzy, czym rozśmieszał i rozbawiał.

Spotkanie odniosło sukces absolutnego podboju serc dzieciaków. Jest to ogromna satysfakcja, ponieważ okazało się, że poza komputerami mają one inne pasje – literackie. Dzieci to specyficzna grupa odbiorców, bardzo szczera, która w swoich ocenach i poglądach, nie zważając na opinie innych stanowi wiernych fanów.

Na zakończenie spotkania pan Grzegorz Kasdepke, pani Zofia Kamińska – nauczyciel bibliotekarz z Zespołu Szkół w Cedrach Wielkich i pani Dorota Nawrocka- dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – organizatorki konkursu pn. „Wiem, bo czytałem – nie taki język straszny…” przygotowanego w miesiącu marcu na okoliczność spotkania autorskiego, pogratulowali zwycięzcom konkursu i wręczyli nagrody książkowe.

Następnie gość zajął się wpisywaniem dedykacji do książek swojego autorstwa, rozdawaniem autografów i pozowaniem do zdjęć, a wszystko to z humorem, sympatią i serdecznym uśmiechem.

Zapraszamy do galerii zdjęć