Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Międzynarodowy Dzień Pisania Listów – żywa lekcja historii dla pierwszoklasistów

9 października – to Światowy Dzień Poczty, Znaczka Pocztowego oraz Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Jest to kolejne z nietypowych świąt, które znajduje się w kalendarzu. 9 października to dzień otwierający cały korespondencyjny tydzień. Nie jest to przypadkowa data, ponieważ dokładnie tego dnia w 1874 r. w Bernie, powołano jedną z najstarszych na świecie organizacji międzynarodowych – Światowy Związek Pocztowy. W Polsce Dzień Znaczka obchodzony jest od 1956 r.
W ramach obchodów tego Święta, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich zorganizowały żywą lekcję historii, w której uczestniczyli uczniowie klas 1-ych ze Szkoły Podstawowej z Wocław oraz Cedrów Wielkich. Panie nie wtajemniczyły wcześniej dzieci w jakim celu udają się do ŻOKiS, tak więc była to dla nich na miejscu prawdziwa niespodzianka. Zanim rozpoczęły się zajęcia uczniowie podziwiali klaser filatelistyczny zawierający m.in. znaczki pocztowe z lat 60-ych oraz 70-ych ubiegłego stulecia. Znaczki posiadały różnorodną tematykę, tj.: roślinną, zwierzęcą, astronomiczną, przywódców państw, morską, wojenną i bajkową.
Po wprowadzeniu uczniów w tematykę i cel zajęć dzieciaki przygotowały własne znaczki okolicznościowe. Każde zrobiony przez siebie znaczek mogło zabrać do domu. Następnie wspólnie stworzyliśmy duży znaczek, na którym znalazły się życzenia dla Pracowników Poczty Polskiej. Ponieważ pierwszoklasiści nie potrafią jeszcze pisać, swój podpis na dużym znaczku przypieczętowali odciskiem palca. Z gotowymi życzeniami udaliśmy się do Urzędu Pocztowego w Cedrach Wielkich, by osobiście złożyć życzenia i przekazać upominek.
Święto takie jak to, zachęca do refleksji nad tym odchodzącym w przeszłość sposobem komunikowania. Dziś łatwiej jest wysłać sms-a lub e-maila niż kopertę z kolorowym znaczkiem i ręcznie zapisaną kartką w środku. Na szczęście dzieci przyznały, że raz w roku piszą list – do Świętego Mikołaja.