Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Obchody 72 Rocznicy Marszu Śmierci

DSC_0103
Dnia 25.01.2017 r. odbyły się Uroczyste Obchodów 72 rocznicy „Marszu Śmierci” Więźniów Stutthof.  Uroczystość rozpoczęła się Nabożeństwem w Kościele Parafialnym pw. Świętych Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich, odprawionym przez Ks. Kanonika Zbigniewa Kerlina – Proboszcza Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trutnowach.
Po nabożeństwie, pod obeliskiem pamiątkowym poświęconym pamięci poległych więźniów przy ulicy Osadników Wojskowych złożono wiązanki kwiatów oraz znicze. Na zaproszenie Wójta Gminy Cedry Wielkie  Pana Janusza Golińskiego w uroczystościach udział wzięli: w imieniu Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha – Ireneusz Szweda Doradca Wojewody, z ramienia Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim – Małgorzata Kaczorowska, Kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof – Marcin Owsiński wraz z pracownikami, księża, radni, sołtysi i mieszkańcy gminy. Przybyły także poczty sztandarowe ze szkół z terenu Gminy Cedry Wielkie oraz poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej z Cedrów Wielkich oraz Koszwał.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie zaprezentowana została wystawa ze zbiorów w Muzeum Obozu w Stutthofie pn. „Historia i jej świadkowie”. Pan Marcin Owsiński – Kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof przedstawił prelekcję nt. Marszu Śmierci.
W ramach obchodów odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Jak czczę pamięć o Marszu Śmierci” zorganizowanego przez ŻOKIS w styczniu tego roku dla uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych ze szkół z terenu Gminy Cedry Wielkie.  Konkurs miał na celu Pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach związanych z „Marszem Śmierci”, a także rozbudzanie refleksji młodzieży  inspirowanych  w formie artystyczno – plastycznej.

Wyniki konkursu przedstawiamy poniżej:

I miejsce – Milena Pawlik   ZS w Cedrach Wielkich

II miejsce – Kamil Banasiak SP w Giemlicach

III miejsce – Kuba Kowalkowski SP w  Giemlicach

Uroczystość w ŻOKiS została zakończona podziękowaniami Pana Wójta dla osób zaproszonych oraz zaangażowanych w upamiętnienie tak ważnego wydarzenia, a także słodkim poczęstunkiem przygotowanym specjalnie na tę okoliczność.

Na dalsze obchody uroczyści do  Gdańska OLIWY wyruszył poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Wocławach reprezentujący Gminę Cedry Wielkie. Na miejscu odbyła się msza święta w Katedrze Oliwskiej w intencji ofiar KL Stutthof i spotkanie opłatkowe.