Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Podsumowanie obozu żeglarskiego na Wyspie Iż w Chorwacji

W związku z nawiązaniem w 2017 roku partnerskiej współpracy pomiędzy Gminą Cedry Wielkie a Stowarzyszeniem Chrześcijańska Szkoła Pod Żaglami w dniu 31 lipca grupa 25 uczestników, wraz z opiekunami, dotarła bezpiecznie na chorwacką wyspę do miejscowości Mali Iż. Na miejscu, wszystkich uczestników serdecznie powitali gospodarze. Tego samego dnia wieczorem, odbyło się spotkanie informacyjne z Panią Hanną Stanecką – komendantem obozu, na którym wszyscy zapoznali się z obowiązującymi zasadami. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na 5 wacht po 5 osób. Każda z wacht danego dnia i o danej porze, przez cały czas trwania obozu, pełniła dyżur w postaci pomocy przy przygotowywaniu posiłków i sprzątaniu ośrodka oraz przy odprawianiu mszy świętej w tamtejszym kościele.

Oprócz obowiązków i zajęć żeglarskich, obóz obfitował w różnego rodzaju atrakcje, tj.: plażowanie i kąpiele w niezwykle czystych wodach Morza Adriatyckiego, zajęcia animacyjne, integracyjne oraz sportowe, wspólne śpiewanie szant i piosenek żeglarskich oraz zwiedzanie Wyspy Iż.

W ostatni dzień przed wyjazdem, tuż po kolacji, odbyła się również sesja fotograficzna indywidualna oraz grupowa uczestników. Następnie, każda z wacht zaprezentowała przygotowane przez siebie i związane z pobytem na obozie piosenki, kabarety i scenki, czyniąc tym samym ostatni wspólny wieczór pełnym radości i śmiechu aż do łez.

W dniu wyjazdu, po ostatnim wspólnym śniadaniu, obiedzie oraz mszy świętej, ruszyliśmy na prom, który zabrał nas do Zadaru – piątego co do wielkości miasta w Chorwacji, stanowiącego centrum gospodarcze oraz kulturalne północnej Dalmacji. Po zwiedzeniu miasta i zakupie pamiątek, przyjechał po nas autokar, którym już bezpośrednio wróciliśmy pod ŻOKiS. Długa droga powrotna przebiegła bez problemów, a każdy uczestnik wrócił do domu cały i zdrowy, „bogatszy” o nowe, niezwykłe doświadczenia oraz wspomnienia.