Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Podsumowanie pobytu dzieci z Sycylii w Gminie Cedry Wielkie w ramach projektu Północ/Południe: Jedno Morze (Nord/Sud: un Mare)

10 osobowa grupa dzieci w wieku 10-11 lat z terenu Gminy Ragusa (Włochy, Sycylia)  wzięła udział w projekcie: Północ/Południe: Jedno Morze (Nord/Sud: un Mare) w ramach, którego w dniach 27.06.2018 – 08.07.2018 r. przebywała na terenie Gminy Cedry Wielkie.

Dzieci z terenu naszej gminy i 10 dzieci z gminy Ragusa uczestniczyły wspólnie w całodziennych zajęciach żeglarskich, animacyjnych, kulturowych, językowych i sportowych pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej zarówno polskiej jak i włoskiej.

W ramach wymiany międzynarodowej dzieci skorzystały z bogatego programu: zwiedzanie Gdańska i Malborka, wycieczka do ZOO w Oliwie, całodziennej wycieczki rowerowej, wyjazd do Centrum Eksperymentu w Gdyni, zwiedzanie Gminy Cedry Wielkie i agroturystyki oraz zajęcia konne. Poza wyjazdowymi atrakcjami i z uwagi na poprawę warunków atmosferycznych uczestnicy wymiany skorzystali z żeglarskich zajęć na wodzie, w tym na łodziach klasy OPTYMIST i kajakach.

Przyjazd dzieci z Włoch jest kontynuacją projektu Północ/Południe: Jedno Morze (Nord/Sud: un Mare), w ramach którego we wrześniu 2017 r. również grupa 10 dzieci uczestniczyła w zajęciach na Sycylii. Współdziałanie w tym zakresie potwierdza coraz bardziej zacieśniającą się współpracę opartą na doświadczeniach, dobrych praktykach obu regionów i zawiązanych kontaktach pomiędzy regionami wypracowanymi wcześniejszymi spotkaniami i podjętymi wspólnymi działaniami.

Po 12 dniach pobytu przyszedł czas na pożegnanie, które było bardzo trudne, ponieważ zawiązały się prawdziwe przyjaźnie między dziećmi i żal było się rozstawać. Uściskom oraz łzom nie było końca. Mimo różnych warunków atmosferycznych, dzieci, szczęśliwe i zadowolone wróciły na Sycylię.

Wszystkie te działania, skierowane na rozwój kompetencji żeglarskich, kulturowych i językowych możliwe były dzięki przychylności wielu podmiotów i osób prywatnych.

Szczególne podziękowania dla

  • Pana Janusza Golińskiego – Wójta Gminy Cedry Wielkie za stworzenie warunków i zabezpieczenie finansowe pobytu wszystkich uczestników projektu;
  • Opiekunów: Joanny Mirowskiej, Joanny Trojnar, Dariusza Olędzkiego, Urszuli i Michała Woźniaków za profesjonalne prowadzenie zajęć animacyjno – sportowych i żeglarskich;
  • Pracowników Stowarzyszenia GKM „CEDRUS”: Eweliny Purzyckiej i Andrzeja Sikory za stworzenie odpowiednich warunków dla opiekunów i dzieci na Przystani Żeglarskiej w Błotniku;
  • Rodziców polskich dzieci, którzy nie tylko zapewnili nocleg dzieciom włoskim, ale byli dla nich rodzinami przez 12 dni, dbając o ich dobre samopoczucie pełne życzliwości i miłości, a dla organizatorów byli partnerami i współorganizatorami wszystkich podejmowanych inicjatyw.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.