Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Przyjazd dzieci z Sycylii do Gminy Cedry Wielkie w ramach projektu „Północ/Południe: Jedno Morze (Nord/Sud: uno Mare)”

Pierwsze dni  dzieci z Sycylii – uczestników wyjazdu zagranicznego do Gminy Cedry Wielkie w ramach programu współpracy POLSKO – WŁOSKIEJ, projektu: Północ / Południe: Jedno Morze (Nord/Sud: un Mare) mimo zaskakującej pogody, ograniczającej intensywne działania żeglarskie mijają w bezpiecznej i miłej atmosferze, pełnej wycieczek i wyjazdów skierowanych na poznanie naszego pięknego regionu.

Łącznie 20 osobowa grupa w wieku 10-11 lat z terenu Gminy Cedry Wielkie i terenu Gminy Ragusa uczestniczą wspólnie w całodziennych zajęciach żeglarskich, animacyjnych, kulturowych, językowych i sportowych pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej zarówno polskiej jak i włoskiej.

Grupa dzieci jak i opiekunów bardzo szybko się zintegrowała i pozwoliła opracować szczegółowy plan działań na wszystkie dni pobytu.  Współpraca pomiędzy polskimi i włoskimi dziećmi tak na płaszczyźnie zajęć sportowych jak i przebywania przez pozostały czas poza zajęciami, umożliwia pokonywanie barier językowych i kulturowych, a co najważniejsze dostarcza uczestnikom doznań emocjonalnych, które  korzystnie wpływają na dalszą chęć współdziałania.

Na półmetku wymiany międzynarodowej dzieci skorzystały już z bogatego programu: zwiedzanie Gdańska i Malborka, wycieczka do ZOO w Oliwie i całodziennej wycieczki rowerowej. A przed nimi jeszcze ciekawe wyjazdy do Centrum Eksperymentu w Gdyni, Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim, zwiedzanie Gminy Cedry Wielkie i agroturystyki oraz zajęcia konne.

Poza wyjazdowymi atrakcjami i z uwagi na poprawę warunków atmosferycznych podejmowane będą zintensyfikowane działania – zajęcia na wodzie w kontekście edukacji morskiej.

Przyjazd dzieci z Włoch jest kontynuacją projektu Północ / Południe: Jedno Morze (Nord/Sud: un Mare), w ramach którego we wrześniu 2017 r. również grupa 10 dzieci uczestniczyła w zajęciach na Sycylii. Współdziałanie w tym zakresie potwierdza coraz bardziej zacieśniającą się współpracę opartą na doświadczeniach, dobrych praktykach obu regionów i zawiązanych kontaktach pomiędzy regionami wypracowanymi wcześniejszymi spotkaniami i podjętymi wspólnymi działaniami.