Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Rok Rzeki Wisły 2017 – zakończenie, a może Panta Rhei

W piątek 8 grudnia w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska odbyła się konferencja „Rok Rzeki Wisły 2017 – zakończenie, a może Panta Rhei”. Jej uczestnicy przyjęli specjalne memorandum.

Zaproszonych gości, m. in. przedstawicieli samorządów, uczelni i organizacji pozarządowych, wśród których była również Gmina Cedry Wielkie, reprezentowana przez Łukasza Żarna  – Dyrektora ŻOKIS, flisacy z Ulanowa, uczeni, muzealnicy, słowem wszyscy, którym bliski jest los królowej polskich rzek, powitał prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. dr inż. Andrzej Królikowski.

Celem konferencji było przybliżenie istotnych aspektów dotyczących rozwoju Wisły, począwszy od zagadnień turystyczno-kulturalnych, poprzez problematykę odpowiedzialności za środowisko i społeczność lokalną, aż po ważne kwestie gospodarcze.

Podczas spotkania zaprezentowano wydarzenia wiślane, które miały miejsce na obszarze całego biegu Wisły. Goście i prelegenci dzielili się wrażeniami i przedstawiali szanse i możliwości związane z wykorzystaniem tej rzeki.

Obok flisu wiślanego, licznych spływów,  imprez regatowych, pikników, rejsu kontenerowcem podkreślono inicjatywy, które organizowane były m.in. przez Gminę Cedry Wielkie, w tym:

  • Wodna  Fiesta – Dni otwarte na portach i przystaniach Pętli Żuławskiej
  • Rejs dziennikarski – rejs załogi radiowej po Wiśle, w tym pobyt na Przystani żeglarskiej w Błotniku
  • Udział KGW Cedry Małe w Pomorskim  Święcie Produktu Tradycyjnego w Gdańsku Oliwa
  • CYKL ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH „NASZA WISŁA” DLA KLAS „0”, W RAMACH ROKU RZEKI WISŁY, a także wydarzenia towarzyszące nawiązujące do rzeki Wisły: Palinocka Żuławska, Impreza dla seniorów i powiatowy konkurs „Żuławy Nasza Ojczyzna” organizowany przez Szkołę Podstawową w Cedrach Wielkich.

Przypomnijmy, że rok 2017 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Rzeki Wisły. W ramach tej szczególnej inicjatywy powstało szereg projektów kulturalno-historycznych, turystycznych, ekologicznych i artystycznych związanych z Wisłą, realizowanych pod wspólnym patronatem. Z inicjatywy instytucji, organizacji i środowisk zrealizowano wiele wydarzeń, które na nowo pozwoliły odkryć najpiękniejsze miejsca i największe nadwiślańskie atrakcje.