Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

„SĄSIEDZI DLA SĄSIADÓW – Polacy z Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska w Stutthofie” – prelekcja dla młodzieży z klas VII-VIII oraz gimnazjum w ŻOKiS

Być Polakiem i być Niemcem na Pomorzu i w Wolnym Mieście Gdańsku, jaka to była różnica i jakie to miało znaczenie? Czy pokojowe współistnienie tych narodów było możliwe? Czy wrogość to efekt propagandy czy wcześniejszych sporów i antagonizmów? My tutejsi, czyli kto? Pomorze Gdańskie w systemie konspiracji krajowej. Czym Polacy z Wolnego Miasta narazili się władzom III Rzeszy? Dlaczego byli tak groźni? Kolejarze, pocztowcy, celnicy nauczyciele i księża, dlaczego to oni, jako pierwsi padli ofiarą prześladowań? Jakie były ich losy po wybuchu wojny? Komu udało się przeżyć? Jak dzisiaj postrzegamy ludzi innego języka czy kultury żyjących obok nas?

Odpowiedzi na te pytania udzielała Pani Małgorzata Daniluk – adiunkt Działu Oświatowego Muzeum Stutthof podczas prelekcji, która odbyła się 7 lutego br. w ŻOKiS. Prelekcja miała charakter wykładowo-warsztatowy, a jej uczestnikami była młodzież z klas VII-VIII oraz gimnazjum ze szkół podstawowych z Cedrów Wielkich, Cedrów Małych oraz Wocław. Łącznie w zajęciach udział wzięło 80 uczniów. W przerwie oraz po prelekcji można było również obejrzeć wystawę „Polacy z Wolnego Miasta Gdańska” przygotowaną przez pracowników Działu Oświatowego Muzeum Stutthof.