Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Tłusty czwartek w ŻOKiS i GBP w Cedrach Wielkich

 

„ Powiedział Bartek, że tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, tłustych pączków nasmażyła”

Choć zwyczaj pochodzi z pogaństwa, znany jest w większości krajów o obrzędowości chrześcijańskiej. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i zgodnie z tradycją, wiąże się z objadaniem.

Głównymi słodkimi symbolami tego dnia są pączki i faworki, zwane też chrustami, a według przysłów, zjedzenie pączka gwarantuje szczęście i powodzenie.

Aby tradycji stało się zadość w tym dniu, tj. 23 lutego, każdy kto odwiedził gminne instytucje kultury został obdarowany słodkim upominkiem w postaci faworka bądź pączka. Dodatkowo zorganizowane zostały zajęcia  dla drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Wielkich. Uczniowie wraz z wychowawczyniami i panią z biblioteki szkolnej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną i Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu. W tym dniu przygotowana została słodka niespodzianka w postaci pączka i faworka. Dla części dzieci była to pierwsza wizyta w Gminnej Bibliotece, toteż miały możliwość obejrzeć księgozbiór, który oferuje placówka i poznać podstawowe zasady tu panujące.

Następnie uczniowie wzięli udział w zabawie pn. „Znajdź mi parę”. Z przygotowanej rozsypanki z imionami bajkowych i baśniowych bohaterów układali pary. Dzięki temu powstawało szereg śmiesznych skojarzeń słownych określających min. księżniczki i  książąt. Wiele emocji wzbudziła zabawa, zwycięzcy w odnalezieniu największej liczby par otrzymali drobne upominki. Na zakończenie spotkań wszyscy usiedli przy wspólnym stole do degustacji faworków i pączków.

Nie wiemy ile prawdy jest w tym, że zjedzenie pączka w tłusty czwartek zapewni w przyszłości szczęście, ale na pewno staniemy się szczęśliwi tuż po jego zjedzeniu.

Zarówno oba spotkania jak i cały dzień, upłynęły w miłej, serdecznej i smacznej atmosferze.

 

20170223_111922