Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Warsztaty mydlarskie oraz Muzem Zamkowe w Mlaborku – ostatnia wycieczka wakacyjna dla dzieci i młodzieży z Gminy Cedry Wielkie

Warsztaty mydlarskie to niecodzienna okazja, aby własnoręcznie wykonać pachnące i idealne do kąpieli mydło. Taką okazję 23 sierpnia 2017 r. miały dzieci i młodzież z terenu naszej gminy podczas ostatniej wakacyjnej wycieczki zorganizowanej przez ŻOKiS.

Zajęcia pozwoliły przenieść uczestników w pachnący świat mydła, umożliwiają poznanie mydlarskiej historii i pobudzenie kreatywnego myślenia. Dzieci samodzielnie wybrały kształty, dekorowały ozdobami oraz nadały mydełkom niepowtarzalny zapach i kolor.

Podczas warsztatów uczestnicy wykonali po dwa bajkowe mydełka, które następnie zabrali ze sobą do domu. Samodzielnie wykonane mydełka, to również wspaniały pomysł na prezent, ponieważ ich kształt jest dostosowany do okolicznościowych uroczystości. Ponadto dzięki warsztatom dzieci dowiedziały się jak wygląda proces powstawania kolorowej, pachnącej i pieniącej się kostki mydła.

Kolejną atrakcją wyjazdu było zwiedzanie legendarnego Zamku w Malborku. Zamek ten to największy pod względem powierzchni na świecie zamek wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki oraz największa twierdza w Europie wybudowana w stylu gotyckim. W późniejszych latach, Zamek w Malborku był również rezydencją królów Polski. Od 1961 roku mieści się tutaj siedziba Muzeum Zamkowego, a w 1997 roku, został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nasi mali turyści w pierwszej kolejności trafili do Zamku Średniego – potężnej trójskrzydłowej budowli otoczonej murem najeżonym wieżami i fosą. Mieli okazję również podziwiać elewacje i komnaty zdobione licznymi detalami. W Muzeum Zamkowym podziwiali także wyroby artystyczne z bursztynu, numizmaty, średniowieczną broń, sztukę użytkową oraz gotyckie detale architektoniczne.

Uczestnicy zwiedzania pod opieką przewodnika nie tylko zostali oprowadzeni po obiekcie, ale również odbyli jedyną w swoim rodzaju lekcję historii.