Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Wizyta przedszkolaków z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Gminnej Bibliotece Publicznej w Cedrach Wielkich

Po ubiegłorocznym zainteresowaniu zajęciami w Gminnej Bibliotece Publicznej w Cedrach Wielkich również i w tym roku biblioteka przygotowała zajęcia akcentujące obchody Święta Niepodległości, adresowane w głównej mierze do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Poprzedzające święto inicjatywy i podejmowane działania miały przybliżyć młodemu pokoleniu Polaków jak trudną, pełną wzlotów i upadków była historia naszego narodu. Wychowanie w duchu patriotycznym to jeden z priorytetów programów nauczania przedszkolnego i wczesnoszkolnego, dlatego Gminna Biblioteka Publiczna w Cedrach Wielkich postanowiła wspomóc te działania.
W dniu 9 listopada do biblioteki przyjechała grupa Starszaków z Przedszkola Samorządowego Nr 2 z Cedrów Małych. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały historii o znaczeniu symboli narodowych, poznały sylwetkę Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego ulubioną Kasztankę ciekawostki z jego życia, oraz inne wydarzenia związane z niepodległością Polski. Krótki przegląd książek o tej tematyce, a także film edukacyjny „Polskie symbole narodowe”, zaczerpnięty ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, uporządkowały dzieciom podstawowe fakty dotyczące 11 listopada 1918 roku. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą i znajomością patriotycznych utworów. Na koniec zajęć, przygotowując się do oficjalnych obchodów Święta Niepodległości obchodzonego w naszej gminie we wtorek 13 listopada.
Przedszkolaki wykonały papierowe kotyliony, które wzbudziły najwięcej emocji. Kotyliony w barwach biało-czerwonych będące narodowym symbolem Polaków ozdobiły dziecięce piersi. Przedszkolaki zadowolone i uśmiechnięte wróciły do przedszkola.