Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

WIZYTA STUDYJNA – WSPÓŁPRACA POLSKO – WŁOSKA

DSC_0009W dniach 08.02.2017 – 12.02.2017  roku z inicjatywy Włoskiej Gminy Ragusa odbyła  się kolejna wizyta studyjna w regionie Ragusa (Sycylia). Było to już kolejne potwierdzenie chęci współpracy opartej na doświadczeniach, dobrych praktykach obu regionów i zawiązanych kontaktów pomiędzy regionami wypracowanymi wcześniejszymi spotkaniami – wzajemnymi wizytami w terminach 20.02.2016 – 25.02.2016 (spotkanie w Ragusa) oraz 28.02.2016 – 29.09.2016 (Spotkanie w Polsce – Gdańsk, Gdynia, Sopot, Błotnik).

W wydarzeniu uczestniczyli: Janusz Goliński – Wójt Gminy Cedry Wielkie i Łukasz Żarna – Dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, Komandor Gdańskiego Klubu Morskiego „CEDRUS” oraz reprezentanci strony włoskiej.
Wizyta zagraniczna miała na celu omówienie szczegółów współpracy w zakresie wymiany dzieci z Włoch i Polski w ramach 10 dniowych obozów żeglarskich, w których udział wezmą pretendenci do żeglarstwa –  dzieci i młodzież w wieku 7 – 13 lat z terenu Gminy Cedry Wielkie.
W wielu spotkaniach, które miały miejsce w Gminie Ragusa, uczestniczyli przedstawiciele regionu reprezentowani m.in. przez Burmistrza –  Federico Piccitto wraz z pracownikami urzędu odpowiedzialnymi za realizację zadań z zakresu sportu  i turystyki, Giovanna Criscione – kurator oświaty, Gianluca Leggio – Inspektor ds. edukacji Gminy Ragussa, Saverio Criscione – założyciel szkoły żeglarskiej Marina di Ragusa, Kristin Balewski Pawela – pomysłodawczyni projektu współpracy POLSKO – WŁOSKIEJ oraz reprezentanci klubów i środowisk żeglarskich w prowincji Ragusa.
W czasie wizyty studyjnej zostały wymienione informację nt. strategii rozwoju edukacji i  żeglarstwa w regionach Polski i Włoch, a także zostały zaprezentowane najważniejsze punkty i obiekty związane z tą dyscypliną sportu. Bardzo ważnym elementem wizyty było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Gminą Cedry Wielkie – Marina Błotnik i Gminą Ragusa – Marina di Ragusa (w załączeniu).

Podsumowaniem pobytu była wymiana doświadczeń oraz nawiązanie kontaktu z lokalnym szkółkami żeglarskimi, a także przedsiębiorcami działającymi na płaszczyźnie turystycznej.
Wizyta Polskiej Delegacji również miała znaczący oddźwięk w prasie sycylijskiej, która już po pierwszym dniu wizyty na łamach LA SICILIA opublikowała artykuł (w załączeniu) nt. projektu i podjętych działań w zakresie jego realizacji, a także prężnej współpracy pomiędzy regionami.

gazeta artykuł1 001 (3)