Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Zajęcia dla „pierwszaków” ze szkół podstawowych z terenu w gminy Cedry Wielkie w ramach kampanii „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu”

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Kampania trwa od 16 do 22 września każdego roku. Ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. W 2018 roku hasłem kampanii jest Multimodalność, a sloganem Przesiadaj się i jedź! Wydarzenie odbywa się zarówno w Europie, jak i poza nią, np. w Japonii czy Brazylii. W czasie kampanii realizować można trzy typy aktywności: Tydzień Działań, Działania Trwałe oraz Dzień Bez Samochodu.

W tegorocznej edycji udział wzięła również gmina Cedry Wielkie, przyłączając się do aktywności pn. Tydzień Działań, w ramach której zorganizowane zostały zajęcia teoretyczne i praktyczne pn. „Bezpieczeństwo w szkole” oraz konkurs plastyczny pn. „Pieszo, rowerem, a może tramwajem? Czyli moja przyszłość bez samochodu”. Wydarzenie odbyło się 18 września 2018 r. na Miasteczku Ruchu Drogowego i w salach Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich. Udział w akcji wzięło przeszło 40 uczniów klas pierwszych ze szkół z Giemlic, Wocław i Cedrów Wielkich.

Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne przeprowadził przedstawiciel Komisariatu Policji w Cedrach Wielkich – starszy aspirant Pan Rafał Waśko, który najpierw wprowadził uczestników w temat występujących zagrożeń bezpieczeństwa w szkole oraz na drodze, a następnie uczestnicy poznali zasady od strony praktycznej na Miasteczku Ruchu Drogowego.

Wszyscy uczniowie otrzymali upominki za udział w wydarzeniu a ponadto nagrodzeni zostali laureaci konkursu plastycznego pn. „Pieszo, rowerem, a może tramwajem? Czyli moja przyszłość bez samochodu”, w ramach którego wręczono dyplomy wraz z nagrodami rzeczowymi za  standardowe podium, trzy wyróżnienia oraz podziękowania z nagrodami dla pozostałych uczniów za udział w konkursie.

Mamy nadzieję, iż w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego i przyjęciem przez szkoły w poczet nowych uczniów – „pierwszaków”, konieczność zapoznania ich z ryzykiem wystąpienia zagrożeń bezpieczeństwa w szkole została zaspokojona zarówno w teorii, a przede wszystkim w praktyce.