Etnożuławy

Projekt pn. "ETNOZULAWY" Etno design w kulturze żuławskiej

FINANSOWANIE: Kultura Dostępna ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

CELE PROJEKTU: Celem projektu było ułatwienie dostępu do kultury, skierowanego do szerokiego grona odbiorców, sprzyjających integracji społecznej w odniesieniu do zjawisk kultury tradycyjnej funkcjonującej na poziomie regionalnym Żuław.

OPIS OPERACJI: W ramach projektu zostały przeprowadzone warsztaty Etno design mające na celu ułatwienie dostępu do kultury, skierowanej do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej w odniesieniu do zjawisk kultury tradycyjnej funkcjonującej na poziomie regionalnym Żuław, w tym również wskrzeszenie żuławskiej kultury poprzez transformację poszczególnych elementów związanych ze spuścizną kultury tradycyjnej.

Za pomocą warsztatów Etno design zostały odwzorowane tradycyjne elementy wzornictwa architektonicznego z żuławskich domów, mebli oraz narzędzi codziennego użytku i przeniesienie ich do współczesnych trendów modowych. Moda etno to bardzo popularny trend w modzie, który sięga do korzeni naszej polskiej tradycji i kultury i wyciąga z nich to co najlepsze: kolory, wzornictwo oraz materiały i design. Następnie łączy to z modą współczesną, nadając jej niepowtarzalnego charakteru, uwydatniając zalety żuławskiej tradycji i kultury.

Zadanie podzielone zostało na 4 etapy. Poza inauguracją wydarzenia odbyły się warsztaty teoretyczne, warsztaty praktyczne, wyjazd studyjny, a w ramach podsumowania pokaz mody łączący wszystkie wcześniejsze elementy w jedną spójną całość.Zadania zostały podzielone w sposób przemyślany tak, aby stopniowo wprowadzać uczestników zajęć w tajniki kultury i sztuki ludowej i pozwalały nabytą wiedzę w tym zakresie przenosić na nowe trendy modowe.

W ramach przedsięwzięcia odbyły się następujące zadania:

 

  1. Inauguracja wydarzenia wraz z prelekcją nt. Kultury żuławskiej jako źródło inspiracji artystycznej. W ramach zadania odbyła się inauguracja wydarzenia połączona z prelekcją, która miała na celu przybliżenie kultury żuławskiej i zainspirowanie uczestników do tworzenia artystycznych dzieł poprzez warsztaty Etno design, czerpiąc inspirację z regionu Żuław i Delty Wisły, która ma wiele do zaoferowania. Podczas inauguracji przedstawiony został program całego przedsięwzięcia.
  2.  Wyjazd studyjny po terenie Żuław w poszukiwaniu inspiracji artystycznych w tradycji żuławskiej. W ramach zadania odbyła się wycieczka objazdowa z przewodnikiem po terenie Żuław dla uczestników warsztatów. Wycieczka była efektem współpracy partnerskiej z Żuławskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, a także Żuławskim Parkiem Historycznym, który dokumentuje miejsca kultury żuławskiej i nawiązuje kontakt z jego właścicielami. Podczas wyjazdu uczestnicy mogli zobaczyć różnorodność dekoracji m.in. domów żuławskich: zdobienia szczytów, okien, całych połaci werand, wycięte inskrypcje, dekoracyjne plecionki, monogramy właścicieli i gmerki. Najczęściej inspiracją do wykonania zdobienia były motywy roślinne – kwiaty, liście, łodygi róż. Podczas wyjazdu wykonano profesjonalne zdjęcia do uwiecznienia elementów, które zostały odwzorowane i wykorzystane podczas warsztatów. Wyjazd miał zainspirować uczestników.
  3. Warsztaty etnograficzne (teoria z zakresu kultury ludowej Żuław). W ramach zajęć odbyły się spotkania z etnologiem/ antropologiem kultury, gdzie przekazana została wiedza na temat ludowej sztuki i kultury Żuław. Zajęcia prezentowały dokonania kulturowe w kontekście wzornictwa architektonicznego na przestrzeni wielu wieków, wykorzystywane na terenie regionu Żuław do dziś. Spotkania były idealną okazją do poznania tajników wykonywania dawnej grafiki artystycznej, co w efekcie prowadziło do możliwości realizowania własnych projektów.
  4. Warsztaty praktyczne z zakresu wykorzystania tradycyjnego wzornictwa kultury żuławskiej we współczesnym ubiorze. Podczas warsztatów uczestnicy pod okiem wykwalifikowanego instruktora tworzyli na współczesnym ubiorze nowy design, poprzez przeniesienie tradycyjnych elementów wzornictwa architektonicznego Żuław. Na zajęciach wykonali szablony z wzorami i za pomocą specjalnych farb do tkanin namalowali dekoracje na tkaninach zakupionych w ramach projektu.Powstał nowy produkt, który wykorzystywany jest do promocji regionu. Uczestnicy warsztatów poprzez zdobycie umiejętności wykonywania grafiki artystycznej mieli okazję samodzielnie tworzyć dla siebie ciekawe wzory na ubraniach. Wszystkie powstałe projekty zostały uwiecznione na zdjęciach. Działanie miało za zadanie przyczynić się do integracji społeczności regionalnej Żuław, wśród których zjawiska kultury architektonicznej – wzornictwo funkcjonuje i docelowo będzie przez nich przekazywane dalej. Elementy wykorzystania wzornictwa tradycyjnego przybliżyły materialne oraz niematerialne dziedzictwo kulturowe, które w chwili obecnej nie jest tak rozpoznawalne jak w innych regionach np. Kaszub. Istotnym elementem projektu jest rozpowszechnianie tradycyjnego wzornictwa występującego od wieków na terenie Żuław za pośrednictwem ubioru.Poza stworzeniem kolekcji współczesnych ubrań uczestnicy zapoznali się z elementami ozdobnymi występującymi na terenie Żuław i tym samym wypromowali je w szerszym kręgu. Działanie to było innowacyjne w regionie Żuław i stało się próbą odpowiedzi na pytanie, czym może być dla nas kultura regionalna i ludowa? Poprzez udział w warsztatach, uczestnicy mogli „podróżować” przez różne elementy dekoracyjne Żuław w poszukiwaniu inspiracji. Warsztaty prowadzone były zarówno przez grafików, etnologów, antropologów kulturowych, a także osoby, które na co dzień zajmują się designem i modą.
  5. Podsumowanie projektu ETNOZULAWY. W ramach wydarzenia odbył się wykład opisujący realizację warsztatów. Odbył się wernisaż wystawy zdjęć wykonanych podczas wyjazdu studyjnego i z przeprowadzonych warsztatów.Fotografie miały na celu pokazanie nowej metody przekazywania i transformacji tradycyjnych dóbr kulturowych znajdujących się na Żuławach. Wystawa ukazywała jednocześnie tradycyjne elementy wzornictwa i jednocześnie ich wykorzystanie w czasach współczesnych. Wystawa miała na celu również promocję nowego produktu oraz upowszechnianie tradycyjnej kultury Żuław we współczesnym społeczeństwie.W ramach podsumowania jako zwieńczenie całego cyklu warsztatów odbył się pokaz mody promujący etnograficzną wiedzę i stworzoną kolekcję ubrań z linii ETNOZULAWY.Taka forma prezentacji powstałych ubrań była doskonałym sposobem promocyjnym elementów kultury materialnej Żuław i tym samym pozwoliła wypromować działanie w dużym kręgu ludzi. Powstała kolekcja promująca etnograficzną wiedzę, zachęcająca do refleksji i ukazująca poruszany temat z nowej strony przybliżyła uczestników pokazu mody do wymiany myśli nt. trwałości kultury materialnej na terenie Żuław i ochrony jej od zapomnienia. Poprzez cały cykl zajęć i podsumowanie wierzymy, że kreatywna energia i pomysły realizowane w trakcie warsztatów będą kontynuowane na różne sposoby, także po zakończeniu projektu.

Projekt realizowany w 2018 r.

Projekt pozyskany i realizowany przez Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich.

Szczegóły
Data dodania 17 sierpnia 2020
Wartość operacji: 38 750,00 zł
Wartość refundacji: 31 000,00 zł
Wartość wkładu własnego: 7 750,00 zł

Galeria