Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Tegoroczne Święto Plonów – Dożynki Gminne.

Tegoroczne Święto Plonów – Dożynki Gminne odbyły się 9 września 2017 r. w Cedrach Wielkich. Obchody rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich koncelebrowaną przez Ks. Proboszcza Leszka Laskowskiego, Ks. Dziekana Janusza Mathea, Ks. Waldemara Naczk, Ks. Czesława Sołtys. Podczas ceremonii nabożeństwa poświęcone zostały wieńce dożynkowe i chleb. Starostowie tegorocznych dożynek Pani Justyna Słowińska i Pan Wojciech Mańkiewicz, przekazali Wójtowi Gminy Panu Januszowi Golińskiemu chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów zbóż z prośbą o sprawiedliwy podział tak, aby nikomu go nie zabrakło. Po zakończeniu koncelebry, dożynkowy korowód prowadzony przez orkiestrę promenadową i sztandary OSP udał się na główne miejsce świętowania przy Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Cedrach Wielkich. Wójt Gminy Janusz Goliński powitał w imieniu własnym oraz rolników przybyłych na uroczystość gości oraz zgromadzonych mieszkańców Gminy.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski, Starosta Gdański Stefan Skonieczny wraz z delegacją z Białorusi, wójtowie samorządów gminnych z terenu Powiatu Gdańskiego, policja, księża, dyrektorzy szkół z terenu gminy, a także radni i sołtysi Gminy Cedry Wielkie. Jednym z ważniejszych punktów obchodów dożynkowych było wręczenie przez Wójta Gminy Pana Janusza Golińskiego oraz Przewodniczącą Rady Gminy Panią Bożeną Daszewską wyróżnień w ramach konkursów: „Piękna Wieś Pomorska 2017”. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, w tym Pan Ryszard Świlski Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, który między innymi podkreślił wagę organizacji święta plonów przez lokalny samorząd gminny, wyrazy uznania przekazał również Pan Stefan Skonieczny Starosta Powiatu Gdańskiego. W bloku imprez artystycznych na scenie prezentowały swoje umiejętności dzieci i młodzież z gminnych szkół, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar. Odbył się koncert lokalnego zespołu rockowego Midnight, piosenki biesiadnej oraz najbardziej wyczekiwany moment imprezy – występ gwiazdy wieczoru – Krystyny Giżowskiej, a także zabawa taneczna z zespołem Dwa plus Dwa.

Sołtysi i dorośli zmagali się w konkurencjach: t.j. rzut ziemniakiem do kalosza, wbijanie ćwieka, szacowanie wartości słoika z groszówkami, przeciąganie liny, a dzieci korzystały z parku zabaw, gdzie brały udział w zabawach konkursowych przygotowanych przez panie z Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Giemlicach. Tradycyjnie już od wielu lat swoje stoisko z tradycyjnym miodem żuławskim wystawił Pan Andrzej Brzyszcz.

W tym roku sołectwa Cedry Wielkie, Cedry Małe, Giemlice, Kiezmark, Trutnowy, Wocławy, Długie Pole, Trzcinisko, Leszkowy i Koszwały rywalizowały o statuetkę „złotego”, „srebrnego” i „brązowego kłosa” w 4 konkurencjach turniejowych: na najsmaczniejszy tradycyjny sernik, pokaz mody inspirowany tematyką jesienną, żuławską szkatułkę oraz konkurs fotograficzny „Żuławy w obiektywie”. Dodatkowo oceniane były stoiska przygotowane przez sołectwa: Cedry Wielkie, Cedry Małe, Trutnowy, Kiezmark, Giemlice, Wocławy, a także wieniec dożynkowy, który przygotowały sołectwa Cedry Wielkie, Cedry Małe, Giemlice, Kiezmark, Trutnowy, Wocławy, Długie Pole, Trzcinisko, Leszkowy, Koszwały, Stanisławowo. Sołectwa w ramach konkurencji otrzymały nagrody pieniężne, a także liczne nagrody rzeczowe.

Przez cały dzień można było oglądać wystawy fotograficzne przygotowane przez ŻOKiS o tematyce nawiązującej do dawnych Żuław, a także inne związane z realizowanymi przez Ośrodek Kultury projektami. Uczestnicy dożynek mieli okazję do degustacji regionalnych potraw tradycyjnych serwowanych przez sołectwa.

Wójt Gminy Janusz Goliński składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, którzy organizacyjnie, bądź finansowo przyczynili się do uatrakcyjnienia programu tegorocznego Święta Plonów w Gminie Cedry Wielkie. Szczególne podziękowania skierowane są również do mieszkańców poszczególnych sołectw, którzy poświęcili czas na przygotowanie wieńców dożynkowych, konkurencji turniejowych i stoisk wystawienniczych.