Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

„ Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze…” Wizyta Przedszkolaków i Katechizm polskiego dziecka w Gminnej Bibliotece Publicznej w Cedrach Wielkich.

-Kto ty jesteś?

-Polak mały.

-Jaki znak twój?

-Orzeł biały…

Władysław Bełza

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Cedrach Wielkich chcąc upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz podkreślić niezłomność, patriotyzm i bohaterskie czyny rodaków w walce o wolność dla polskiego narodu włączyła się w obchodzone uroczyście w całym kraju Narodowe Święto Niepodległości. W ciągu Tygodnia Patriotycznego przygotowano wystawę zbiorów związanych z literaturą patriotyczną, w szczególności tematyką niepodległościową, przedstawiającą najważniejsze fakty, wydarzenia oraz postaci, związane z odrodzeniem się Polski i kształtowaniem II Rzeczpospolitej.

10 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w  Cedrach Wielkich we współpracy z ŻOKiS gościła dzieci z Przedszkola Samorządowego w Cedrach Małych oraz grupę Przedszkolaków z „Niepublicznego Zespołu Słonecznych Okienek Przedszkolnych” z Cedrów Wielkich. Na zajęciach rozmawialiśmy o wszystkich symbolach narodowych oraz o znaczeniu Święta Niepodległości. Nie zabrakło również życiorysu Józefa Piłsudskiego oraz ciekawostek z jego życia, a mianowicie faktu posiadania „Kasztanki” i „Psa”- wiernych zwierzęcych przyjaciół. Uczestnicy spotkania wysłuchali tekstów poezji niepodległościowej, fragmentów utworów muzycznych, tj. najbardziej znaną pieśń Legionów Polskich –„My, Pierwsza Brygada” Ignacego Jana Paderewskiego. W repertuarze pojawił się Mazurek Dąbrowskiego oraz inne pieśni  i wiersze patriotyczne.

Po części teoretycznej odbyły się warsztaty plastyczno-techniczne „Kolory naszej wolności”, aby w ten sposób zachęcić dzieci do aktywnego włączenia się w obchody Święta Niepodległości. Podczas zajęć dzieci wykonywały flagi narodowe, które zabrały ze sobą do domu, by je wykorzystać w dekoracji domu lub Marszu Niepodległości, ponieważ w tym dniu większość z nas wywiesi flagę Polski przed domem, a na przemarsze i obchody weźmie ze sobą kotylion.