Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Palinocka Żuławska oraz koncert EDYTY GEPPERT na Przystani Żeglarskiej w Błotniku

W dniu 23 czerwca 2018 r. na Przystani Żeglarskiej w Błotniku odbyła się już po raz drugi impreza pn: „PALINOCKA ŻUŁAWSKA” zorganizowana przez Gminę Cedry Wielkie i ŻOKiS. W tym roku wydarzenie  zostało zrealizowane ze środków własnych Gminy oraz dzięki wsparciu sponsorów – Pana Janusza Golińskiego Wójta Gminy Cedry Wielkie, przedsiębiorstwu Ecol-Unicon Sp. z o.o., firmie Base Group Sp. z o.o., Banku Spółdzielczego w Pruszczu Gdańskim, Centrum Zdrowia ETER-MED Sp. z o. o., Lokalnej Grupie Działania „Trzy Krajobrazy”, Lokalnej Grupie Rybackiej „Rybacka Brać Mierzei”, Związku Miast i Gmin Morskich  oraz rezydentów Mariny Błotnik: Pana Arkadiusza Kutkowskiego (jednostka Robinson), Pana Antoniego Langowskiego (jednostka Cormoran), Pana Krzysztofa Kaczmarskiego (jednostka Pastorale) i Pana Mirosława Żmudzińskiego (jednostka Kaszmir).

W tradycji ludowej Noc Świętojańska jest świętem wody i ognia, słońca i księżyca i w takiej konwencji była przygotowana impreza stanowiąca wizytówkę podejmowanych przez Gminę działań w zakresie promocji kultury i sportu. Imprezę zapoczątkowała Msza Święta na wodzie, odprawiona przez księdza proboszcza dr Czesława Sołtys z kościoła filialnego pw. Ducha Świętego w Cedrach Małych. Następnie pomostem, na główne miejsce imprezy przeszła parada kolorowych postaci tj.: czarownic, rusałek i nimf wodnych, w które wcieliły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw z terenu Gminy Cedry Wielkie, a także mieszkańcy oraz zaproszeni goście. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Pan Janusz Goliński Wójt Gminy, Pan Stefan Skonieczny Starosta Powiatu Gdańskiego oraz Pani Bożena Daszewska Przewodnicząca Rady Gminy Cedry Wielkie.

Na początku imprezy odbył się pokaz mody dla dorosłych przedstawicieli sołectw z terenu naszej gminy oraz liczne występy artystyczne dzieci i młodzieży. Następnie wystąpił kaszubski zespół folklorystyczny – Raduńskie tony. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci – pokaz mody dla najmłodszych, animacje z konkursami z okazji Dnia Ojca w wykonaniu zespołu Animatorów ISKRA oraz konkurs plastyczny pn.: „Przystań Żeglarska w Noc Świętojańską”. W ramach wydarzenia odbyły się również regaty na łodziach klasy OPTYMIST, w których uczestniczyli młodzi żeglarze ze szkółki żeglarskiej w Błotniku. Ponadto odbyły się darmowe rejsy dla dzieci, dzięki przychylności rezydentów Mariny Błotnik. O godzinie 19:00 uczestnicy wszystkich konkurencji palinockowych zostali odznaczeni oraz nagrodzeni wyjątkowymi i cennymi upominkami, których fundatorem był Pan Janusz Goliński – Wójt Gminy Cedry Wielkie. Rozstrzygnięty został również konkurs dla sołectw na najpiękniejszy wianek.

Po ogłoszeniu wyników nadszedł czas na występy muzyczne. „Ucztę” dla uszu rozpoczęło Stowarzyszenie Muzyczna Kuźnia Talentów i wystąpili: Adaś Kordowski, Iga Dybowska, Adrianna Kordowska oraz zeszłoroczna uczestniczka programu TVP 2 „The Voice of Poland” – Milena Szymańska. Nie zabrakło oczywiście występu – wszystkim już znanego, lokalnego zespołu Midnight. Po występach lokalnych artystów nadszedł czas na główną atrakcję wydarzenia – koncert gwiazdy wieczoru – EDYTY GEPPERT. Po występie artystki dla roztańczonej publiczności grał i śpiewał do białego rana zespół 2+2.

Wydarzenie obfitowało również w atrakcje dla dzieci – zabawy, konkursy, darmowe wesołe miasteczko i stoiska wystawiennicze Kół Gospodyń Wiejskich, oraz partnerów Gminy Cedry Wielkie, na których nie zabrakło specjałów tradycyjnej kuchni.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, co potwierdziła frekwencja uczestników, natomiast dla organizatorów to dowód na konieczność kontynuacji cyklicznie imprezy na Przystani Żeglarskiej w Błotniku.

Do zobaczenia za rok!