Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

REWIZYTA STUDYJNA – WSPÓŁPRACA POLSKO – WŁOSKA

dsc_0136

29.09.2016 roku z inicjatywy Pomorskiego Związku Żeglarskiego odbyła  się wizyta studyjna. Tym razem to delegacja włoska odpowiedzialna za realizację zadań z zakresu sportu  i turystyki w Ragusie na Sycylii odwiedzili Przystań Żeglarską w Błotniku. Było to już drugie spotkanie tego typu, gdyż w lutym br. to m.in. przedstawiciele Gminy Cedry Wielkie odwiedzili Włochy. Została nawiązana współpraca w zakresie wymiany dzieci z Włoch i Polski w ramach obozów żeglarskich (w tym prawdopodobny udział dzieci z terenu Gminy Cedry Wielkie w projekcie).

Zagranicznych gości przyjęli Janusz Goliński – Wójt Gminy Cedry Wielkie, Łukasz Żarna – Dyrektor Żuławskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich, Komandor Gdańskiego Klubu Morskiego „CEDRUS” oraz pracownicy Przystani Żeglarskiej w Błotniku.

Gości zapoznano z funkcjonowaniem Mariny, a w szczególności szkółki żeglarskiej w której odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne dla dzieci z terenu Gminy Cedry Wielkie. Bardzo spodobała się infrastruktura przystani, w tym  magazyn, gdzie trzymane są łodzie i sprzęt do żeglowania, a także wydzielony pomost dla szkółki żeglarskiej. Zaprezentowane walory działalności jak i nowoczesny, zadbany sprzęt do szkolenia młodych żeglarzy, wprowadziły w zdumienie i wzbudziły zainteresowanie przedstawicieli samorządu Sycylii.

Goście mogli również posmakować żuławskiej kuchni poprzez poczęstunek przygotowany specjalnie na tę okazję przez  Koło Gospodyń Wiejskich w Leszkowach.

Zapewnienia o dalszej współpracy i wymiana prezentów między gospodarzami, a gośćmi zakończyły to miłe spotkanie.