Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

RUN WISŁA – Zabiegamy o czystą Wisłę

RUN WISLA (29)

Dwójka obcokrajowców przebiegła 1047 kilometrów wzdłuż Wisły, aby zwrócić uwagę na jej zanieczyszczenie. W środę pojawili się w gm. Cedry Wielkie na przystani żeglarskiej w Błotniku.

Run Wisła jest inicjatywą polegającą na aktywizacji i integracji ludzi lubiących biegać nad Wisłą. Jest to wspólny bieg przyjaciół wzdłuż całej długości Wisły, czyli od jej źródeł na Baraniej Górze do Zatoki Gdańskiej. Trasa liczy ponad 1000km. Bieg trwał od 31 lipca do 24 sierpnia tj. 27 dni.

Współtwórcami przedsięwzięcia i tym samym biegaczami byli: Andrew Mossop i Alan Parsons – pochodzący z Wielkiej Brytanii a  mieszkającycy w Polsce od ponad 8 lat. Obaj biegają, trenują i uprawiają triathlon. Realizując swoja pasję chcą zwrócić uwagę na stan Wisły, której brzegi są wspaniałym miejscem treningów. Inicjatywa Rok Rzeki Wisły, w ramach której odbył się bieg to wspólne działanie wielu ludzi, środowisk i organizacji na rzecz Królowej Polskich Rzek.

W projekcie biegaczy wspierało wielu ludzi i podmiotów dobrej woli, przyłączając się do nich na różnych odcinkach, bądź też wspierając ich gościną. Do tych osób zaliczyć można również Pana Janusza Golińskiego – Wójta Gminy Cedry Wielkie, który przyjął biegaczy poczęstunkiem na Przystani Żeglarskiej w Błotniku. Przystanek ten był już ostatnim przed metą postojem. Dzięki przychylności Gminy Cedry Wielkie biegacze zregenerowali siły, i mieli możliwość wysłuchania historii Przystani Żeglarskiej w Błotniku, a także początku przekopu Martwej Wisły.