Dołącz do nas

aktualnie na stronie:

Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH XI POMORSKIE SPOTKANIA PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI

W dniach 4 – 5 października 2018 r. w 23 bibliotekach publicznych woj. pomorskiego odbyły się zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Gdańsku spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi przez młodych czytelników twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej: Pawłem Beręsewiczem, Wojciechem Cesarzem, Katarzyną Terechowicz, Joanną Olech, Anną Czerwińską -Rydel, Pawłem Wakułą, Ewą Poklewską- Koziełło
Organizatorami cyklu spotkań autorskich promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Z książką na walizkach” była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Wydawnictwo Literatura z Łodzi, zaś współorganizatorami publiczne biblioteki samorządowe Pomorza.
W ramach tej akcji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Cedrach Wielkich w dniu 04 .10. br. o godz.11:00 odbyło się spotkanie z pisarzami: Katarzyną Terechowicz i Wojciechem Cesarzem, na które przybyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Cedrach Wielkich.
Katarzyna Terechowicz – absolwentka Wydziałów Grafiki i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi jest grafikiem i autorką (regularnie nagradzanych) scenariuszy filmów dla dzieci. Jej pasją jest ekologia. Kocha wszystkie psy na świecie.
Wojciech Cesarz to artysta grafik, dyrektor artystyczny kilku tygodników i miesięczników. Zwolennik ekologii.
Katarzyna Terechowicz z Wojciechem Cesarzem napisali m.in. Pamiętnik grzecznego psa, nagrodzonego w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, nominowanego do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i umieszczonego na Złotej Liście Fundacji ABC XXI oraz serię książek dla dzieci o grzecznym psie Winterze. Są również autorami powieści dla dorosłych pt. „ Czego pragnie Maryla”.
W kolejnym dniu, tj. 05.10. br do biblioteki przybyła również grupa uczniów ze szkoły z Cedrów Wielkich i uczestniczyła w spotkaniu z Pawłem Beręsewiczem pisarzem, poetą, tłumaczem, leksykografem, piszącym powieści, opowiadania i wiersze dla dzieci, jest laureatem nagrody „Guliwera”, konkursu literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.
Książki dla dzieci wydaje od 2004 roku. Początkowo współpracował z wydawnictwem Skrzat, następnie również z łódzkim wydawnictwem Literatura. Nie tylko pisze dla młodego czytelnika, ale również tłumaczy, m.in.: Marka Twaina (Przygody Tomka Sawyera), Briana Pattena(Olbrzym z Zamczyska Baśni), Edith Nesbit (Księga smoków), Margaret Mahy (Przemiana). Jest autorem bądź współautorem słowników polsko-angielskich i angielsko-polskich m.in. Wielkiego Słownika PWN-Oxford.
Podczas obu spotkań pisarze chętnie i ciekawie opowiadali o swoim życiu, pasjach i zainteresowaniach, początkach twórczości literackiej i bohaterach książek. Mówili o ulubionych lekturach dzieciństwa, radości pisania, autorskich inspiracjach i nowych pomysłach na kolejne powieści. Zachęcali młodych ludzi do podejmowania własnych prób literackich, czytania książek i rozwijania wyobraźni, która jest potrzebna każdemu człowiekowi w codziennych działaniach, wpływa na jego wrażliwość, osobowość i dokonywane w życiu wybory.
Uczniowie mieli okazję posłuchać fragmentów książek czytanych przez autorów, poznać tajniki psiej psychologii i dowiedzieć się, jak czworonogi przyjaciel człowieka postrzega otaczający świat. Miłośnicy zwierząt chętnie wymieniali się uwagami na temat domowych ulubieńców, dyskutowali o psich charakterach, temperamentach i zwyczajach.
Po każdym spotkaniu czytelnicy otrzymywali dedykację na zakupionej podczas kiermaszu książce lub autograf na pamiątkowej zakładce. Pozowali do wspólnych zdjęć z pisarzami, obiecując, że biblioteki będą odwiedzać na pewno, bo warto.